• GREEN CARD

           

  Green Card Nedir Ne İşe Yarar?

  (Uygunluk Formu Sayfanın Altında Yer Almaktadır)

  Bu yazımızda sizlere Amerika Birleşik Devletlerinde vatandaşlık alabilmeniz için gerekli olan Green Card Nedir Ne İşe Yarar? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle Green Card ile ilgili olarak birçok detayı öğrenmiş olacaksınız.
  Green Card Nedir Ne İşe Yarar?

  Dünya'nın en güçlü ülkesi olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri, kültürel çeşitliliğini artırabilmek amacı ile birçok ülkeden düzenli bir şekilde göçmen kabul etmektedir.
  Diğer ülke vatandaşları da bu denli güçlü olan ülkenin vatandaşı olabilmek amacı ile kıyasıya mücadele etmektedir. Green Card ile her yıl yaklaşık olarak 55.000 kişiyi vatandaşlığa alan ABD, 1990 yılından bu yana  düzenli bir şekilde bu çekilişi yapmaktadır.
  Green Card çekilişini kazanan kişiler sürekli oturma ve çalışma izni gibi normal bir ABD vatandaşının yararlanmış olduğu birçok haktan yararlanabilmektedirler. 5 Yıl sonra eğer istenirse Tam vatandaşlık için müracaatta da bulunulabilmektedir.
  Green Card başvurusu yapan her ülke vatandaşı eşit haklara sahiptir. Resmi Göçmen Bürosundaki bilgisayarın rastgele seçimleri sonucunda yaklaşık olarak her yıl 55 Bin kişiye vatandaşlık hakkı tanınır. Sonuçlar ise göçmen bürosunun resmi internet sitesinden her kişiye özel olarak belirlenen şifre dahilinde açıklanır. Green Card için eksiksiz ve hatasız bir başvuru için danışman firmalarla çalışmanız çok önemlidir.
  Green Card başvurusunda lise ve dengi okul mezunu iseniz herhangi bir iş tecrübesi aranmamaktadır. Eğer ki lise ve dengi okul mezunu değil iseniz 2 yıllık bir iş tecrübesine sahip olmanız ve bunu belgelemeniz gerekmektedir.

  Green Card İle Hangi  Haklara Sahip Olunur?

  ·     Green Card sayesinde tüm aile üyeleri ABD'de sınırsız oturma ve çalışma izni hakkına sahip olur. ( 21 yaş altındaki bekar çocuklarda dahil)
  ·       Green Card sahipleri kendi şirketlerini kurabilme hakkına da sahip olurlar.
  ·   Green Card sahipleri özel veya devlet okullarında burslu veya kredili bir şekilde okuma şansına sahip olurlar.
  ·       Aynı şekilde Amerikan Sürücü ehliyeti almaya ve ABD'ye bağlı eyaletlerde seyahat edebilme hakkına da sahip olabilmektedirler.
  ·       Emekliliğinizi garanti altına almak Green Card ile mümkündür.
  ·   Green Card ile herhangi bir ülkeye vize sorunu yaşamadan seyahat edebilme imkanına kavuşursunuz.
  Green Card sahipleri Amerikan vatandaşlarından ayrı olarak sadece seçme ve seçilme hakkına sahip olamazlar.


  Green Card Çekilişi

  Green Card Çekilişi her yıl Ekim ayında yapılmaktadır. Bağımsız bir bilgisayar tarafından rastgele yapılan seçimler sonucunda yasal göçmen olarak 55.000 kişiye ABD vatandaşlarının sahip oldukları tüm haklardan yararlanabilme olanağı sağlanmaktadır.
  Green Card Çekilişi için başvurular sadece internet üzerinden yapılmaktadır. Başvurular tek seferde hatasız ve düzgün bir şekilde iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çekiliş hakkınız iptal olmaktadır; danışam firmalar aracılığıyla hatasız bir başvuru yapmanız mümkün hale gelmektedir.
  Her yıl Amerikan hükümeti tarafından açıklanan, başvuruya uygun ülke vatandaşları Green Card Çekilişine hak kazanırlar. Ülkemiz her yıl Green Card başvurusuna uygun ülkeler arasında yer almaktadır.
  Green Card başvurusu için herhangi bir birikimin olması veya İngilizce bilinmesi gerekmez.
  Green Card başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin ABD'de yaşama zorunluluğu bulunmamaktadır fakat Green Card hakkını yitirmemesi için 6 ay içerisinde bir kez ABD'ye seyahat etmesi gerekmektedir. Aksi halde tüm haklar yitirilmektedir.
  Green Card çekilişine katılamayan ülkeler Çin, Filipinler, Hindistan ve Meksika'dır.
  Son olarak Green Card Çekiliş şansını artırmak isteyen kişiler eşleri ile aynı anda çekilişe katılmaları halinde kazanma şansını artırabilmektedirler çünkü herhangi birine Green Card olumlu sonuçlanması aile fertlerinin tümünün bu haktan yararlanması için yeterli olmaktadır.

  Green Card Nedir Ne İşe Yarar? Açıklamaya çalıştık. Green Card rüyalarınızı gerçekleştirmek için müthiş bir fırsat; siz de bu fırsatı kaçırmayın.
 • 1 comment:

  Powered by Blogger.