• SCHENGEN VİZESİ

  Schengen Vizesi Nedir Ne İşe Yarar?
  Sizlere bu yazımızda Schengen Vizesi Nedir Ne İşe Yarar? Sorusunun cevabını aktaracağız. Yazımızı okuduktan sonra Schengen Vizesi ile ilgili tüm detaylara sahip olmuş olacaksınız.  Schengen Vizesi Nedir Ne İşe Yarar?
  Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin 1995 yılında aralarındaki sınırları kaldırmak amacı ile meydana getirdiği vize çeşidine Schengen Vizesi denmektedir. Schengen anlaşmasına sahip olan ülke vatandaşları anlaşmayı kabul etmiş olan ülkeler arasındaki seyahatlerinde herhangi bir vize işlemine tabi tutulmamaktadır.
  Schengen Vizesi almaya hak kazanan kişiler 6 ay içerisinde 90 gün seyahat edebilme imkanına kavuşmaktadırlar.
  Almanya vizesi alan bir kişi İspanya'ya seyahat etmek istiyorsa ilk girişini Almanya'dan yapmak zorundadır. Aksi halde İspanya'ya direkt olarak seyahat etmek mümkün değildir. Kısaca hangi ülkede seyahat etmek istiyorsanız oranın vizesi ile ilk girişi yapmalısınız.

  Schengen Vizesine Dahil Olan Ülkeler Hangileridir?
  2017 yılı itibari ile Schengen Anlaşması imzalayan ülke sayısı 28'dir. Schengen vizesine tabi olan başlıca ülkeler şunlardır;
  İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Almanya, Hollanda, Fransa, Portekiz, Finlandiya, Danimarka, İspanya,İsveç,Belçika, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İsviçre, Slovenya, Slovakya ve Norveç

  Schengen Vizesi İle İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler
  ·       Türk vatandaşları herhangi bir Schengen ülkesinden verilen pasaport ile vizesiz bir şekilde seyahat edebilme imkanına sahip olabilirler.
  ·  Schengen vizesi ile son 6 ay içerisinde 90 gün vizesiz seyahat edebilme imkanı tanınmaktadır. 90 günü geçen seyahatler için normal vize işlemlerine tabi tutulmaktadır.
  ·       Schengen vize çeşitleri 3 tiptir. Tek girişli, çift girişli ve çok girişli şeklinde Schengen vizesi verilmektedir.
  ·       Başvurular ilgili konsolosluğa aracı kurumlar vasıtasıyla yapılabilmektedir.

  Schengen Vizesi Evrakları Nelerdir?
  1.      Pasaport
  2.      Vize talep formu
  3.      Biyometrik fotoğraf
  4.      Seyahat sağlık sigortası
  5.      Uçak bileti, otel bileti vb. Rezervasyonlar
  6.      Turla gidilecekse gerekli evraklar
  7.      Davetiye
  8.      Gelir belgesi
  9.      Dilekçe
  Yukarıda saymış olduğumuz Schengen Vizesi Evrakları bağlı olunan konsolosluklara göre değişkenlikler gösterebilmektedir.

  Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  1.      Pasaportunuzun geçerlilik süresi kontrol edilmelidir.
  2.      Vize başvurularınızı en az 15 gün öncesinden gerçekleştirin.
  3.      Hazırlanan belgeleri büyük bir titizlikle danışman firmaya teslim edin.
  4.      Gelirinizi doğru bir şekilde belgeleyin.
  5.      Gideceğiniz ülkedeki rezervasyonları mutlaka belgeleyin.
  6.      Seyahat edilecek olan ülkenin konsolosluğuna başvurduğunuzdan emin olun.

  Böylelikle Schengen Vizesi Nedir Ne İşe Yarar? Sorusunun cevabını siz değerli ziyaretçilerimize vermeye çalıştık. Schengen vizesi ile ilgili merak ettiklerinizle ilgili bize mail atabilir veya yorum kısmından merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

 • 0 comments:

  Post a Comment

  Powered by Blogger.