• ÇALIŞMA VİZELERİ

  Amerika Çalışma Vizeleri

  Hiç şüphesiz fırsatlar açısından cennet ülke Amerika. Dünyanın ekonomi açısından gelişmiş ülkeleri sıralandığında ilk olarak Amerika gelmekte. İnsanların kendi ülkeleri dışında nereye yerleşmek istersiniz sorusuna verilen cevaplarda uzun süredir ilk sırada olan ve birinciliği uzunca bir süre kimseye kaptırmamaya da niyetli. Hem kendi vatandaşlarının sayısının fazla olması hem de göç oranının fazlalığı nedeniyle tüketim ve üretim oranlarının fazla olması, Amerika’da iş imkanlarının fazla olmasının en büyük nedeni. Hele ki Amerika yetişmiş iş gücü açısından kendi vatandaşlarından açığı kapatamadığı iş kollarında dışarıdan destek almak istiyorsa.


  Greencard çekilişi, aslında çalışmaktan daha ziyade Amerika vatandaşı olabilmenin anahtarı. Yıllık yapılan kuralarda, gerekli başvuru şartlarını sağlayarak başvuru yaptıktan sonra şansın size de gülmesini beklemekten başka yapmanız gereken hiçbir şey yok. Greencard sayesinde, yasal olarak Amerika’da rahatlıkla çalışabilirsiniz.

  EAD(Employment auhorization decument), Amerika vatandaşı değilseniz ve Greencardınız yoksa sahip olmanız gereken izin belgesinin adı. Çalışma izni olarak da anılan bu belge için çalışacağınız firmanın sizin adınıza H-1 vizesine sponsor olarak başvuru yapması gerekmekte. Burada özellikle gözden kaçırılmaması gereken kısım eğer H-1B çalışma vizesi almak istiyorsanız bu vizeye başvurunun da senede bir kez Nisan ayında yapıldığı. Bu tarihi kaçırmamak için iş başvurularını bu tarihe yetişecek şekilde ayarlamanız lazım. Amerika’da nasıl çalışırım sorusunun cevabı bu belgede.

  İş başvuruları nasıl yapılır? Günümüzde bunun en basit yolu elbette ki internet. Firmaların sizin başvurularınıza direk dönme ihtimali yokken çalışılacak firmalarla sizin arasında köprü görevi görecek danışmanlık şirketlerinden bu hizmeti almanız hem işinizi kolaylaştıracak hem de vize öncesi ve sonrası karmaşık süreci daha basit hale getirecektir.

  İş bulma ajanslarının fonksiyonları; Yukarda da değindiğimiz gibi sponsor firmalar sizin şahsen başvurunuzdan çok bu tarz danışman firmalar aracılığıyla başvurularınızı almakta ve süreci yönetmektedir; siz de H-1B VE H-2B çalışma vizeleri için bu şekilde çalışan kurumsal danışmanlık firmalarına başvurabilirsiniz.

  Amerika’da çalışmanın bir rüya olarak kalmaması için özellikle başvurulan yöntemleri temel olarak bu şekilde sıralayabiliriz. Unutmayın kurumsal danışmanlık firmaları ile çalışmak Amerika’da iş imkanları açısından son derece önemlidir.  


 • 0 comments:

  Post a Comment

  Powered by Blogger.